40,00 1710 gram, Postkort, Rundfarten p Viborg Nrres.1974, Fint gammelt / ldre postkort . Postkort auktion Fyns Frimrke Service har udsendt katalog nr. Snderborg Strandparti kr. Mest singler, men lidt lp ogs. Microsoft Edge eller Safari. Denne auktion er afsluttet. 2020, Denmark, AFA 2007, Stamp, Stamped. Byd nu, Solgt Subscribe. Firefox, Microsoft Edge, or Safari. 1950erne ?, Fint gammelt / ldre postkort . . 0 I1904blevjulemrketopfundet af endanskpostmester,Einar Holbll. 8,00 kr. Klik p deres annonce. Venligst ingen personlig afhentning. Har aldrig vret brugt. Betaling MobilePay. 1904. Please reload CAPTCHA. MobilePay, Postkort, ldre Julekort, Et ldre julekort. 0 Ubrugte. Byd nu, Solgt DKK 100,00. Han har dag for dag sluppet sit tag i livet efter tabet af kresten og deres ufdte datter i et trafikuheld. Slj. mangler. Nyere julekort er da flotte nok, men de gamle fanger stemninger og indtryk p en helt anden mde. kr. B3 Byen Uden Midler 3:49 Lg i kurv Mere info. Hjem; Sg . Please reload CAPTCHA. Skynd dig at byde senest 15. marts 2023. kort. Skick: Begagnad Fri Frakt Bud Nogle kort med frimrker andre uden. 21x20 cm. Ufrankerede, Klistermrker, RETRO POSTKORT MED STICKERS, 11 STK / ARK SKNNE POSTKORT MED STICKERS - Postkort (59) - 1901, Italien - Racerbaner, Sports, Bil - Postkort (Par af 2) - 1906-1925, Italien - Serie Paver Litografier Armanino ikke rejst - Postkort (Samling af 71) - 1903, Italien - Fantasy, Romantiske kvinder og par - Postkort (Samling af 26) - 1900-1930, Italien - Julius Evola Dada Futurisme - Enkelt postkort - 1936, Italien - Landskab - Postkort (Samling af 133) - 1900, Italien - Postkort fra den italienske generaludstilling i Torino - Enkelt postkort - 1898, Italien - Postkort (Samling af 120) - 1900-1960, Italien - Francesco Trombadori fotodynamisk futurisme - Enkelt postkort - 1936, Italien - Propaganda anti strig tegning Mazzoni franchise fra frste verdenskrig - Postkort (Par af 2) - 1915-1918, Italien - Postkort (Samling af 179) - 1888, Italien - militr - Postkort (St af 68) - 1915-1918, Italien - Venedig - Postkort (Samling af 81) - 1900-1940, Militr, Kongeriget Italien - Regimental - Postkort (St af 24) - 1950, Schweiz - Postkontor - Postkort (St af 13) - 1969, Italien - Frste Verdenskrig - Postkort "Common Sense and Tricolore" Firenze 1927 Ezio Anichini - Enkelt postkort (Frste verdenskrigs postkort "Fiat Truck Column" med indtgtsstempler psat af 1) - 1919, Italien - By og landskab - Postkort (Gruppe af 97) - 1900, Italien - Reklame - Enkelt postkort - 1943, Italien - 4 postkort + kuvert Udstilling af 1958 1. rhundredes maler Segantini italiensk divisionisme - Postkort (Gruppe af 5) - 1958, Italien - Reklame Krudt og Jagt Sipe + NC - Postkort (Par af 2) - 1950-1959, Forskellige lande - 1. verdenskrig, Militr, Med fotokort - Postkort (Samling af 47) - 1900-1950, Belgien, Frankrig, Italien, Schweiz, U.K. - By og landskab, Slotte og monumenter - Postkort (Gruppe af 322) - 1903, Italien - Det gamle Rom Quo Vadis-postkort med tidstypiske skulpturer - Postkortalbum (Samling af 20) - 1919-1921, Italien - By og landskab - Postkort (Samling af 500) - 1900-1989, Italien - By og landskab - Postkort (Gruppe af 120) - 1910-1970, Italien - Ordenens Stormestre - II serie - Postkort (St af 10) - 1990, Italien - Stort format - Forskellige steder og sevrdigheder - Postkort, boks (Samling af 480) - 1920-1970, Italien - Postkort (Samling af 190) - 1905, Fascistisk Italien - postkort af illustrator Tafuri - Milits - Spansk krig Srede legionr stttet af Jesus Kristus - Enkelt postkort - 1937, Det fascistiske Italien Anden Verdenskrig - Militrt postkort - Royal Army 25th Artillery Regiment Assietta - Enkelt postkort - 1940, Italien - Fascisme - Mussolini - Postkort (1) - 1941, Italien - Militr - Postkort (Gruppe af 6), Italien - Militr - Postkort (Gruppe af 6) - 1943, Italien - Militr - Enkelt postkort - 1939, Italien - Militr - Enkelt postkort - 1941, Italien - Militr - Enkelt postkort - 1943, Italien - Politik - Postkort (St af 6) - 1940, Italien - Tyve r fascistisk franchise - Postkort (Gruppe af 5) - 1942, Italien - Tyve r med fascisme Littoriali - Enkelt postkort (1) - 1940. snderborg | Postkort | GulogGratis - Gamle postkort kbes & slges -Bl.a. Postkort, Historiske postkort fra det gamle Kbenhavn. Umiddelbart efter salget udsendes der regninger p de kbte varer. Upcoming Live Auctions with Stamps Once a year, we host a Live Auction with stamps. Bud X, som jo var konge fra 1912-1947. Postkort auktion starter hver torsdag og slutter hver sndag fra kl. kr. pladerense maskine, dermed fri for . 1 og 2 re p postkort blkannulleret. Bogen vejer 1,4 kilo og kan sendes med DAO : 0 Danmark var langt bagefter England og Tyskland med hensyn til produktionsprocessen, s de frste kort var temmelig primitive i udfrelsen. G til menuen verst p siden. Parti i 3 mindre flyttekasser med materiale fra samlerophr med mrker som endnu ikke kom ind i samlingerne, hovedvgt p oversisk materiale, velegnet til udstykning. Byd nu, Solgt Signing up for an account just requires an email address, and only takes a minute. - Ringkbing Postal History sales is starting on Mondays and is ending on Wednesdays from 21:00 (Danish time) and Postcard sales is starting on Thursdays and is ending on Sundays from 21:00 (Danish time). 0 7 Matthew bliver sendt til kanten af indlandsisen for at dkke opdagelsen af en mumificeret nordbo-viking, den frste velbevarede viking, der nogensinde er fundet. Toggle navigation. Vil blive sendt inden for Holland med track & trace. Julekort sendes af mange, ogs ikke-kristne, i den vestlige verden og i Japan. Bud Du kan komme i kontakt med mig via information i toppen af siden.. Ind imellem ser vi gamle fotos, videoklip eller postkort fra Varde Kommune i forskellige facebookgrupper. Skovgaard, og det hedder Vinterlandskab eller ogs Et bondebryllup. Fra byer og egne: Rudkbing, Nykbing Falster, Svendborg (3), Gjrlev (4), Skagen, Frederiksberg, Kerteminde, Humble, Bjerreby, Haderslev (2), Vordingborg, Tranekr (2), Karrebksminde, Nstved, Roskilde, Fredericia (5) samt Mosegrden. MobilePay, Postkort, Lkken.Badestranden.1930erne, Fint gammelt / ldre postkort . 0 Mler 21 x 9 cm Bud 30 Nov 2017. }. Kortet er sendt i 1975. Brevkort / Sangkort / Postkort / Carte Postale - It's a long, long way to Tipperary - i den OBS. Danmarksfrste julekort kom fraTysklandog blev sendt i1870erne. Catawiki opdaterer lbende sin teknologi. Her findes alt i gamle postkort og gamle Julekort. MED PRGETRYK, Postkort, POSTKORT DANMARK, POSTKORT Postkort, ?? ugeauktion Se og byd p auktionen 6230-hus, Postkort, 5 kort fra Den Gamle Hrvej., ldre postkort. Hvornr har du sidst lst i funktionen "hjlp"? Selve bogen er i perfekt stand, omslaget har brugsslitage. Der kommer rigtig mange spndende julekort , hele tiden . Sender gerne. Postkort, belholt Kloster. 4 rlige auktioner, ugentlige miniauktioner, samt tilbyder i 1000-vis af postkort og posthistoriske objekter til faste priser. kr. AUKTION 16. ill. i s-h. alm. Motivet p julekortene kan vre rene kristne symboler somJesu fdselog Betlehemstjernen, traditionelle grds- og vintermotiver, gerne med nisser, eller rene sekulre varianter, gerne humoristiske, som refererer til aktiviteter knyttet til julen, som julehandel, julepynts produktion, juletrsindkb og dans omjuletr. Sale Price. Timed. Disse kort er IKKE til salg: Du har vundet. MobilePay, Postkort, 2 gamle postkort med billeder af gamle malerier. S sjove gamle erotiske billeder. DKK 25,00 Skalatryk af 5.50 Den gamle by. Byd nu, Solgt De fleste Ls mere , Af Michael Bonnevie Forleden dag var vejret fremragende, s jeg satte ud for at teste mit Nikon D600 kamera med 105 Ls mere . Stand fremgr af billederne. Hvis du nsker at slge p en af vores Online Auktioner, s betaler du et slgersalr p 20% af hammerslaget for objekter, der vurderes til kr. stk. MobilePay, Postkort, Vesborg Fyr.Sams.1950erne, Fint gammelt / ldre postkort . Postkort fra Danmark er fra : Se nogle af mine andre annoncer kr. Venligst ingen personlig afhentning. Postkortet tilhrerr stadig Julen, traditionen tro bliver de indkbt sammen med Julemrker og alm. pr. S er event-auktionen i fuld gang. 4,50 kr. A1 Verden Fra Mit Vindue 4:22 1905. Salget foregr efter vores "Uge Auktions" salgs-betingelser, dvs. 1 re orange i marginalblok. Gldelig jul og godt nytr, Krlig hilsen NN2. 0 1920erne. POSTKORT MED PLAKATER FIFA FODBOLD 1939/1994 UDGIVET SOM NYTRYK, I 1994 I FORBINDELSE MED VM I FODBOLD I USA, Postkort fra Nationalmuseet - Elskende par - tegning af Eva Koch (K11), Postkort fra Nationalmuseet - Dansende Mand - tegning af Eva Koch (K11), (9) Ubnet dobbelt kort: For a special friend. 1906 - Danmark - Postkort - Brugt m. mrke. 0 Katalognr. All lots will be available here at bruun-rasmussen.dk with descriptions and pictures approx. Bud Kan spille og krer rundt. Kortet vkkede en del forargelse, da motivet var en familie bnket om julebordet, der sklede til modtageren af kortet, mens der ved siden af hovedmotivet med frdseri var billeder af velgrenhedmad til de sultneogtj til de ngne billeder af nd. Oplyst pris er incl fragt. Motiverne er her normalt det hvide hus fortolket af en kendt kunstner. Mske er det fordi at hndvrket dengang blev brugt p en helt anden mde end nu, hvor alting er digitalt og poleret. Buying and selling letters and postcards. Postkort fra Danske Byer til salg Scan af alle postkort i denne gruppe Forbehold for mellemsalg Kbenhavn findes opdelt i distrikter og forstder her Holstebro. Byd nu, Solgt Stt vore annoncrer - de sttter os. Du finder den p forsiden af dff-netsalg.dk, Solgt 40,00 kr. Portoen er Kr.19.- 25,00 Du fr ret til at slge gratis p DFFs netsalg 35,00 God fornjelse ! Diverse motiver: brn, naturbilleder, julekort, bygninger, tegninger, private fotos, etc. Varenummer : 2959316 Beskrivelse 6 album med gamle postkort. Julemrket I 1904 blev julemrket opfundet af en dansk postmester, Einar Holbll. (L1830) Helsingr gamle fattigaard se foto in Postkort > Danmark > Sjlland I1875bragteLouis Prangjulekortene tilBostoniUSA. Skulle det ske at jeg har brugt et billede eller andet som rettighedshaveren mener jeg ikke m bruge pga. Postkort, 17 Gamle Postkort, 17 stk. Med krlig hilsen det erotiske postkort, Erik Nrgaard, emne: erotik, 1968 400) Samling gamle lyknskningskort, telegrammer, postkort mm. Det er ogs blevetmoderneigen at lave sine egne hjemmelavede julekort eller ligefrem et julebrev, hvor der fortlles mere udfrligt, hvad der er sket i det forgangne r i familien. Italien - Landskab - Postkort (Samling af 56) - 1899-1920, Italien - Bilrs - Enkelt postkort (1) - 1940, Italien - Postkort (Samling af 113) - 1900-1960, Italien - Postkort (Samling af 150) - 1915, Italien - Italien i begyndelsen af 1900-tallet, byer, landskaber og sm landsbyer. Stor pose Wexe snapdser til kabelkanaler. Please write tostamps@stamps.dkif you have problems or questions. 3,95 kr. Oftest er det en meget kort skriftlig hilsen i stil med Kre NN. UBRUGT Venligst ingen personlig afhentning. 80 miniark og 110 postkort samt diverse Vurdering : 1.500 DKK Ikke solgt 2304/5495 Realisation. Der er en del med billede af Kong Chr. 0 Med venlig hilsen AZ. 115 album og indstiksbger med samlinger og lagerpartier Vurdering : 7.500 DKK Hammerslag: 7.500 DKK 2304/5494 Realisation. Byd nu, Live opdateringer ser ud til at vre afbrudt. 200,00. Posthistorie auktion starter hver mandag og slutter hver onsdag fra kl. Stort i farve fra Silkeborg - Bdenes Anlbsplads/Silkeborg Serne og i flot stand. Antik / Retro / Vintage Postkort - tyske, franske og danske - Slges kun samlet. 1900-tallet. Julekortforsendelserne er eksploderet i lbet af de sidste 100 r. (210) Transport. Hvis dette . Slges samlet for 40 kr. Love & Olives - En Rejse For Livet - Love And 3 - , Anden, Bger > Ungdomsbger, Love & olives Liv Varanakis har ikke srligt mange minder om sin far og med god grund. Find Gamle Postkort p DBA - kb og salg af nyt og brugt Relaterede: postkort kbenhavn gamle telegrammer amalienborg gamle billedrammer postkort album postkort skuespiller ribe postkort svendborg postkort royale postkort randers F notifikationer nr der er nye annoncer, der matcher din sgning. Alle rettigheder reserveret. Allegade havehus- Fritz Benzen 562 - ubrugt, Kbh. Mange stemplede og med frimrke. Byd nu, Solgt Objekt Postkort Nummerkomposition Samling Antal artikler 81 . SKOVGAARD, P. C. VINTERLANDSKAB (et Bondebryllup). Unsold items will be added to our shop at the starting price. Masser af vinyl. Genre: Pop Rock Postkort, Postkort fra danske byer og egne., 28 forskellige gamle danske postkort fra starten af 1900-tallet . Mange brugte. Prisen er ialt for alle 28 postkort. SL-BD22D. Danmark med Snderjylland og mange udenlandske kort bl.a. Portoen er Kr.19.- Se ogs mine vrige annoncer. three weeks prior to the auction in question. Postkort, Gamle postkort med motiv fra forskellige egne af Danmark, nogle af postkortene er ubrugte de fleste er med frimrker og hilsner. Byd nu, Solgt No buyer's premium. Find Gamle Danske Postkort p DBA - kb og salg af nyt og brugt Relaterede: skoleplanche antikke postkort antik julekort anskuelsestavle wexe gamle kasser gaml gamle danske frimrker gamle kort postkort samling F notifikationer nr der er nye annoncer, der matcher din sgning. The Online Stamp Auction takes place every second month. S er event-auktionen i fuld gang. Jeg fornemmer, at interessen for isr ldre postkort er strkt stigende. 1900 og frem til ca. Portoen er Kr.19.- Blandet stand. F udenlandske imellem - ellers danske kort. 21.00. . Den eneste, h LP, C.V. Jrgensen, Lediggang Agogo, velholdt LP udgivet i 1983 6230-fritid Alle rettigheder forbeholdes. + Gamle postkort. Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Derudover er der danske postkort GAMMELT DANSK SLV TIL BORDBRUG, Boesen & Bje, emne: design, Denne flotte hardback bog blev udgivet i 1948. }, EVENTAUKTION Norden klassisk r 1851-1933. Auktion. Byd nu, Solgt Translate. Det er nu blevet en fast tradition, at de flger de sendte julehilsner og slges for at sttte et velgrende forml. F notifikationer nr der er nye annoncer, der matcher din sgning. Kan afhentes p sterbro. Danmark, Bogtryk 2. De tidlige engelske julekort havde motiver som blomster og feer frem for snelandskaber og religise temaer. Med venlig hilsen AZ. Alt kres i stilling til en verdenssensation, og det lille, arktiske samfund holder vejret. Postkort, Julekort, 136 sider med mange fine postkort-ill. Pigen Uden Hud - Matthew Cave 1 - Paperback - Krim, Anden, genre: Pigen Uden Hud - Matthew Cave 1 - Paperback - Krim, Pigen uden hud Matthew Cave er en dansk journalist sidst i 20'erne. 52 kroner til hjemmeadressen bog med lidt slidt smudsomslag. Postkort, Blandede danske postkort., 600kort i stort format. - Se transportmuligheder nr du betaler for din vare Budhistorik Vis bud No. 1905. Portoen er Kr.19.- Bud B1 Johnny & Djiim 4:27 Prang forbedrede format og farvetryk han brugte op til 20 forskellige farver. Du finder den p forsiden af dff-netsalg.dk, Nuvrende pris Nordvrks Genbrugsbutik Mandvej 4 9800 Hjrring. Kortene var populre og flere tusinde eksemplarer blev solgt og sendt med postvsenet pklistret de helt nyefrimrker, der blev opfundet i1840. Fragt. Dejlligt ! (1kg) Betaling MobilePay. Tracklist: Strandvejen set paa gamle postkort, Kenno Pedersen, emne: historie og samfund, Pn halvstor lrreds-ib. Fredag efter endt auktion vil forretningen vre lukket for personlig betjening, da vi har travlt med at pakke jeres varer og f dem sendt ud i god ro og orden. Samleobjekter, Postkort. Forsiden blevdesignetafkunstnerenJohn Callcott Horsley, kortet blev trykt afJobbins of Warwick CourtiLondonog hilsnen ldA Merry Christmas and a Happy New Year to you. Mange samler postkort fra deres fdeegn eller deres hjemegn. Copyright 2023 Danmarks Filatelist Forbund. 9,50 kr. Formlet med gamle-dage.dk er at gemme nogle indtryk og minder fra en svunden tid, som jeg mange gange tnker tilbage p med stor glde. Venligst bedm kortenes stand ud fra billederne. 4,50 kr. + evt. Byd nu, Solgt Stt vore annoncrer - de sttter os. Fredens Bro - E.Kulle 4898 - sendt 1908, Bjergsted Skovridergaard - sendt 1908 - Svndals boghandel, Rdding Parti - sendt 1914 til soldat - portofri, Sakskbing Raadhuset og forretning - sendt 1908. kr. ca. MobilePay, Postkort, Hedens Domkirke.Grindsted., Fint gammelt / ldre postkort . Den gamle bydel, Fiskergade i sne 9900, Danmark, Postkort, Ubrugt. Bare bed om lov frst, og husk at kreditere eller linke tilbage! Samlerhuset Gldelig Jul - Nykbing F. Kirke - C.J.Jacobsen u/n - Brugt 125 kr. M.V.H. Opdater din browser for at optimere din browseroplevelse. Tidligere bud Bydere. Album gode til flere hundrede kort. Bud function() { mangler) Byd nu, Solgt Det er nu blevet en fasttradition, at de flger de sendte julehilsner og slges for at sttte et velgrende forml. Kr. DFF Netsalg | Frimrke og postkort auktioner online | Intet succesgebyr | - EVENTAUKTION 2023. 1 re orange i 3-stribe p postkort, annulleret med blyant streger. 70 gamle danske postkort, de fleste brugte med frimrke og stempel. S er event-auktionen i fuld gang. Er du allerede oprettet? Det vkker gode minder hos borgerne. SAMLET 45,00 kr. . Men kaos bryder ls, da mumien er forsvundet, og en betjent findes opsprttet og tmt for indvolde. I denne gruppe vil vi forsge at samle alle billeder,. GAMLE DANSKE POSTKORT VILD MED GAMLE POSTKORT FRA KBENHAVN ?